Na straży czystego otoczenia bez patogenów stoją jonizatory powietrza, które poprzez proces jonizacji i powstałych na jej skutek jonów dodatnich (kationów) przyciągają wirusy, bakterie, grzyby i alergeny. Warto wiedzieć, że jonizacja to proces naturalnie występujący w przyrodzie - zjonizowane powietrze najłatwiej spotkać w okolicy wodospadów, w lasach jodłowych oraz po burzy - ten charakterystyczny zapach powietrza wynika właśnie z cząsteczek wody, które zostały rozdzielone na dodatnio naładowane jony wodoru oraz ujemnie naładowane jony tlenu. Jonizator wykorzystuje proces jonizacji, czyli procesu powstawania jonu (kationu lub anionu) z obojętnego atomu lub cząsteczki. Jako atom o ładunku dodatnim lub ujemnym jon dąży do znalezienia w otoczeniu cząstki o przeciwnym ładunku i połączenia się z nią. Jonizacja powietrza opiera się właśnie na tej właściwości jonów. Zdrowe powietrze jest marzeniem wielu mieszkańców regionów przemysłowych. Wiele mikroskopijnych, niewidocznych drobinek jest niezwykle szkodliwych dla zdrowia i osadza się na przedmiotach używanych w gospodarstwie domowym. Teraz jest możliwe osiągnięcie zadowalającego składu powietrza również w swoim domu, dzięki specjalnym urządzeniom służącym do usuwania zawieszonych w nim toksyn.
Jonizatory mają w swoim wnętrzu dwie elektrody - dodatnio i ujemnie naładowaną, przez które płynie stały prąd o dużym natężeniu. Proces jonizacji, zachodzący w jonizatorze, sprowadza się do 5 zasadniczych etapów:
Zakończeniem całego procesu jest wciągnięcie przez jonizator lub odkurzacz zneutralizowanych patogenów. Dzięki jonizacji powietrza w domu jest ono czyste i zdrowe dla domowników.