Zastosowań prasy hydraulicznej w przemyśle jest wiele - najważniejsze z nich to plastyczna obróbka metali, prasowanie surowców wtórnych, czy napęd zespołów obrabiarek skrawających. Prasy hydrauliczne zwielokrotniają siłę nacisku na skutek zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Dzięki temu możliwe jest także ergonomiczne pakowanie makulatury, wulkanizacja gumy, czy wyciskanie owoców. Prasy hydrauliczne znajdują powszechne zastosowanie w zakładach produkcyjnych, fabrykach i warsztatach samochodowych.
Ciekawostką jest fakt, że proste w swojej budowie prasy znane były już starożytnym Grekom, którzy wykorzystywali je do pozyskiwania soku winogronowego. Natomiast historia nowożytnej prasy hydraulicznej sięga końca wieku XVIII.
Wybór prasy hydraulicznej należy dopasować ściśle do swoich upodobań oraz do budżetu. Na rynku dostępne są prasy hydrauliczne pionowe, pochyłe i poziome.
Inny ważny aspekt, który powinien być brany pod uwagę to siła nacisku prasy. Wybór powinien być ściśle skorelowany z tym, jak grube materiały mamy w planie obrabiać. Zazwyczaj profesjonalne prasy hydrauliczne oferują siłę nacisku od 20 do 50 ton, ale można też spotkać z naciskiem do 100 ton.
Dodatkowe funkcje takie jak sterowanie pedałami, regulacja ciśnienia i skoku tłoka oraz regulacja wysokości blatu roboczego niewątpliwie wpływają na komfort pracy. Warto pomyśleć, które z nich są dla nas priorytetowe. Istotny jest też wybór napędu - dostępne na rynku prasy hydrauliczne mają napęd nożny, ręczny, ale można spotkać też hydrauliczno-pneumatyczne urządzenia.