Na czym polega recyrkulacja?
Klimatyzacja kanałowa do domu jednorodzinnego oparta na recyrkulacji
Klimatyzacje, które niegdyś popularne były jedynie w przestrzeniach użytku publicznego czy biurowcach, coraz częściej stają się nieodłącznym elementem wyposażenia domów jednorodzinnych. Związane jest to głównie ze zmianami klimatycznymi, które wymuszają na nas działania poprawiające komfort naszego życia. Z roku na rok temperatury w okresie letnim rosną, a brak klimatyzacji zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie, obniżając komfort wykonywania codziennych czynności i nocnego snu. Wpływa to na samopoczucie i obniża produktywność mieszkańców. Dlatego w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, traktując to jako standard, zapewniający lepszy poziom funkcjonowania, a nie zbędny wydatek świadczący o luksusie mieszkańców.
Zadaniem klimatyzacji kanałowej jest tak jak w przypadku każdego innego urządzenia klimatyzacyjnego zapewnienie optymalnej temperatury oraz świeżego i rześkiego powietrza, które ulega rozprowadzeniu za pomocą kanałów. Odpowiednio wykonana instalacja jest w stanie schodzić zarówno cały budynek, jak i tylko kilka wybranych pomieszczeń. Idealnie sprawdza się na dużych powierzchniach np. w biurowcach, hotelach, salonach i restauracjach, a także w lokalach usługowych, mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Bardzo często montowana jest również w urzędach, przychodniach i gabinetach lekarskich. Odpowiednio zamontowany i dobrany system kanalizacyjny daje gwarancję cichej i niezawodnej pracy.
System klimatyzacji kanałowej z recyrkulacją to idealne rozwiązanie dla domu jednorodzinnego, gdyż potrafi zapewnić idealne warunki termiczne, nie w jednym, a we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie. Zamontowany system umożliwia doprowadzenie za pomocą przewodów zewnętrznych powietrze o wymaganych parametrach do kilku miejsc równocześnie, zarówno chłodne i ciepłe powietrze. Sprawia to, że warunki panujące na całej powierzchni są jednolite. To urządzenie bardzo efektywne, które gwarantuje wyższą wydajność niż wiele klimatyzatorów zamontowanych osobno w każdym pomieszczeniu. Dodatkową zaletą jest, że urządzenie montuje się na suficie, co nie zaburza aranżacji wnętrza, a daje możliwość zabudowy, dzięki czemu klimatyzator pozostanie całkowicie niewidoczny.
Budowa klimatyzacji kanałowej
Klimatyzacja kanałowa zbudowana jest z systemu kanałów, które są rozprowadzane w różnych pomieszczeniach. Kanały mają różne kształty np. prostokątny lub okrągły i przechodzą przez ściany i stropy obiektów. Aby można było zamontować taką klimatyzację, należy wykonać przepusty, dlatego warto pomyśleć o klimatyzacji kanałowej już w fazie projektowania budynku. Decyzja o jej montażu powinna zostać podjęta przed budową obiektu, a szczególnie w sytuacji, kiedy mamy w planach budynek piętrowy. Po postawieniu i wykończeniu instalacji klimatyzacji kanałowej może być utrudniona, gdyż trudno rozłożyć kanały, które zajmują znaczną ilość miejsca. Łatwiej jest zamontować ją w budynkach parterowych z nieużytkowanym poddaszem, gdyż kanały montuje się wówczas w stropie.Zalety montażu klimatyzacji kanałowej z recyrkulacją
Kiedy w pomieszczeniu zostanie zainstalowana klimatyzacja o parametrach dobranych do potrzeb pomieszczenia i wymagań użytkownika, daje ona wiele korzyści z użytkowania. Wśród zalet możemy wskazać:- wysoką wydajność urządzenia, które jest w stanie schłodzić cały budynek,
- możliwość zabudowy i montaż na suficie, co nie psuje aranżacji pomieszczeń i nie zabiera powierzchni użytkowej ścian,
- opcja dowolnej rozbudowy systemu instalacji klimatyzacyjnej,
- łatwość sterowania dzięki zewnętrznemu panelowi ściennemu,
- możliwość sterowania przy opcji Wi-Fi za pomocą smartfona czy tableta,
- bardzo cicha praca urządzenia,
- poprawa jakości powietrza, oczyszczone powietrze pozbawione jest szkodliwych pyłów np. PM10,
- przyjazna alergikom,
Jakie korzyści niesie ze sobą montaż klimatyzacji z recyrkulacją? Otóż dużym plusem jest wielostopniowa regulacja nawiewu, co gwarantuje komfortowy przepływ powietrza, bez względu na panujące warunki. Silniki stosowane w klimatyzacji kanałowej gwarantują zdecydowanie lepszą wydajność niż silniki stosowane w klasycznych klimatyzacjach. Jednocześnie niewielkie wymiary, jakie posiada klimatyzator oraz możliwość prawo lub lewostronnego montażu pozwalają na precyzyjne dostosowanie nawiewu do własnych wymagań i aktualnych potrzeb.
Niewątpliwie zaletą takiego urządzenia jest również możliwość montażu z recyrkulacją. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna kontrola temperatury oraz co istotne, parametrów powietrza w pomieszczeniach. Urządzenia posiadają funkcję samodzielnego dostosowywania ustawień, tak aby mieszkańcy domu mogli cieszyć się maksymalnym komfortem z użytkowania. Jak to działa w praktyce? Otóż kanały klimatyzacyjne przepuszczają - w zależności od aktualnych potrzeb - powietrze ciepłe lub chłodne, ale również osuszone i nawilżone oraz uzdatnione. Urządzenie klimatyzacyjne kanałowe z recyrkulacją poprawia jakość powietrza, poprzez wysoki poziom filtracji i jest niezwykle istotna m.in. dla alergików.
Jak zbudować klimatyzator z recyrkulacją?
Połączenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz klimatyzacji jest możliwe. Przy rekuperacji świetnie sprawdza się właśnie kanałowa klimatyzacja z recyrkulacją. Jednak w zależności od sposobu budownictwa, czyli konstrukcji lekkiej lub tradycyjnej trzeba odpowiednio dobrać moc klimatyzatora. Gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, zwykłe wentylatory czy otwarte okna nie pomogą w schłodzeniu domu. Dlatego potrzebna jest klimatyzacja o odpowiedniej mocy, która doprowadzi do schłodzenia pomieszczeń do oczekiwanej temperatury. Kiedy klimatyzacja dba o odpowiednią temperaturę, rekuperacja zapewnia maksymalną jakość powietrza, dlatego są właśnie zgranym duetem. Oczywiście oba systemy mogą działać osobno, jednak ich współpraca jest dużej bardziej efektywna, niż osobne działanie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na połączenie tych dwóch systemów, ze względu na coraz częściej występujące upalne lata.
W celu stworzenia klimatyzacji kanałowej z recyrkulacją należy zakupić specjalistyczne urządzenia oraz przeprowadzić przewody i kanały wentylacyjne wewnątrz i zewnątrz budynku. Żeby dokonać jak najlepszego wyboru urządzenia, powinno się zsumować odzysk ciepła ze wszystkich pomieszczeń wyposażonych w klimatyzator. Kiedy obiekt jest konstrukcją lekką, należy dobrać klimatyzator o mocy 30% wyższej niż wyliczone wartości, natomiast kiedy mamy do czynienia z konstrukcją budynku tradycyjną można wybrać urządzenie o podobnym poziomie wyliczonego odzysku ciepła. Warto jest również dostosować wydajność przepustnic. Jeżeli są pomieszczenia, które mocniej się nagrzewają, musi do nich docierać większa ilość powietrza klimatyzowanego.
Zaufaj specjalistom
Kiedy planujemy stworzenie klimatyzacji kanałowej z recyrkulacją, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Nasze systemy charakteryzują się niezwykłą szczelnością, wytrzymałością, stabilnością oraz wysoką izolacją termiczną, dzięki doświadczeniu naszych fachowców. W naszej ofercie znajdują się gotowe projekty instalacji klimatyzacji wraz z recyrkulacją dla domów jednorodzinnych. Ponadto oferujemy również wsparcie w montażu i doradztwo techniczne. Nasza oferta obejmuje fachowe rozwiązania w klimatyzacji kanałowej. Nasi doradcy chętnie pomogą w doborze jak najlepszych produktów idealnie dostosowanych do Państwa potrzeb. Dlatego już dziś zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktową.
Jeśli marzy nam się jednolita temperatura w całym domu oraz chcemy uzyskać swoisty mikroklimat, który świetnie wpłynie na nasze zdrowie, warto postawić na montaż klimatyzacji kanałowej z recyrkulacją.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog